Бадње вече прати низ обичаја који се вековима преносе са колена на колено, а један од мање познатих, али веома занимљивих, јесте сечење црног лука на 12 делова. Овај народни ритуал има дубоко укорењено значење и везан је за веровања наших предака о природи, времену и наредној години.

Према старом обичају, домаћин на Бадње вече узима једну главицу црног лука и сече је на 12 једнаких делова. Сваки од тих делова симболизује по један месец у години која долази. На сваки део ставља се прстохват соли, након чега се комади лука поређају и остављају преко ноћи, најчешће на прозору или столу.
На Божић, домаћин или најстарији члан породице посматра лук и тумачи резултате. Уколико се у неком делу појавила влага или течност, веровало се да ће тај месец бити кишовит и родан. Са друге стране, суви делови лука наговештавали су сушне месеце и мањак падавина.
Овај обичај настао је у време када људи нису имали поуздане временске прогнозе, па су се ослањали на природу и народна знања како би се припремили за пољопривредну годину. Лук, као биљка снажне симболике и заштите, имао је посебно место у српској традицији.
Иако се данас овај ритуал ретко практикује, он и даље представља леп подсетник на живот у складу са природом, породично окупљање и обичаје који су обликовали идентитет наших предака.
Нема резултата
Види све резултате