Cреда, јун 24, 2026
Palanačke vesti
  • Локалне вести
  • Политика и друштво
  • Слободно време
Нема резултата
Види све резултате
  • Локалне вести
  • Политика и друштво
  • Слободно време
Нема резултата
Види све резултате
Palanačke vesti
  • Локалне вести
  • Политика и друштво
  • Слободно време
Почетна Политика и друштво

Volkswagen понавља историју из Другог светског рата: Поново прави оружје, само за Израел

Ljubica Kulic by Ljubica Kulic
27.03.2026
у Политика и друштво
0
Volkswagen понавља историју из Другог светског рата: Поново прави оружје, само за Израел
0
Дељење
21
Прегледа
Share on FacebookShare on Twitter
Једна од фабрика немачког аутомобилског гиганта Volkswagen ускоро ће почети масовну производњу делова за израелски противваздушни систем „Ирон Доме“, открива немачки левичарски часопис „Јацобин“.

Према репортажи новинарке Роње Morgenthaler, запослени у фабрици стављени су пред свршен чин – од њих се очекује да „пристану“ на нови ратни посао.

Како „Јацобин“ извештава, реч је о прецизним компонентама намењеним израелском одбрамбеном систему који се користи у сукобу на Блиском истоку. Часопис је разговарао са радницима фабрике, наглашавајући да они формално имају право да утичу на промену производног програма. Међутим, у позадини ове приче стоји много дубље питање – да ли немачка индустрија поново треба да се богати на рату.

Иронично је што ова вест долази управо из компаније Volkswagen. Током Другог светског рата, фабрика у Волфсбургу није производила „народне аутомобиле“, већ војна теренска возила „Kübelwagen“ и „Schwimmwagen“, делове за авионе и компоненте за нацистичке ракете В-1. При томе је масовно користила принудни рад хиљада заробљеника и логораша. Данас, осамдесет година касније, Volkswagen поново улази у ланац снабдевања ратне индустрије – овог пута деловима за израелски „Ирон Доме“.

Уместо да се немачка индустрија окрене мирнодопској производњи и решавању стварних проблема својих грађана, Volkswagen се поново сврстава уз ратну индустрију. Оно што „Јацобин“ назива „моралном дилемом радника“ заправо је огољена истина савременог капитализма. Профит не познаје ни историју ни етику. Док се у јавности говори о „одбрани демократије“ и „историјској одговорности“ у стварности је реч о уговорима вредним милијарде који пуне џепове акционара, док радници остају тек потрошни део машинерије.

Ова прича показује лицемерје савременог Запада. Док се Србији деценијама држи морална лекција о миру и хуманости, Немачка без зазора претвара своје фабрике у део ратне машинерије. За нас је важно да схватимо једноставну истину, велике силе и њихове корпорације увек ће наћи начин да зараде на рату. Зато Србија треба да води рачуна искључиво о сопственим интересима. У том духу подсећамо на недавну изјаву председника Републике Србије, Александра Вучића: „Немачка је земља која се убедљиво најбрже наоружава у свету, нећу да питам ни зашто, ни због кога, ни какви су планови, скидам капу и дивим им се на томе, имају новца, њихова ствар, раде шта хоће“.

Via: српски угао
Тагови: наоружањеНемачкапочетна
Претходни пост

Н1 и Нова С покушавају да сруше изборни процес!

Следећи пост

ПРВИ СНИМАК СА ФИЛОЗОФСКОГ ФАКУЛТЕТА: Да ли је могуће да је девојка страдала због неодговорности својих блокадерских колега?

Следећи пост
ПРВИ СНИМАК СА ФИЛОЗОФСКОГ ФАКУЛТЕТА: Да ли је могуће да је девојка страдала због неодговорности својих блокадерских колега?

ПРВИ СНИМАК СА ФИЛОЗОФСКОГ ФАКУЛТЕТА: Да ли је могуће да је девојка страдала због неодговорности својих блокадерских колега?

Оставите одговор Одустани од одговора

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Palanačke vesti

redakcija@palanackevesti.rs

Категорије

  • Локалне вести
  • Политика и друштво
  • Слободно време
  • Хроника
  • Естрада
  • Импресум

Запратите нас

Нема резултата
Види све резултате
  • Локалне вести
  • Политика и друштво
  • Слободно време